Mérőeszköz felügyelet bevezetése megmunkáló üzemben

Megvalósítható-e kisvállalatok esetében berendezések belső kalibrálása?

Minden terméket előállító és értékesítő szervezet számára fontos, hogy a termék megfeleljen a vevői követelmények. Azonban nem hagyatkozhatunk kizárólag a berendezéseink pontosságára, vagy a szemmértékre, az egyes paraméterek esetében és a 3F szabály (FIT-FORM-FUNCTION) betartása érdekében szükség van kellő pontosságú mérőeszközök alkalmazására.

Ezzel a céllal és szemlélettel fogtunk neki egy megmunkáló üzem mérőeszköz felügyeleti rendszerének kialakításához.

A cég fő csapásvonalként az egyedi és kisszériás megmunkálást jelölte ki, ehhez, az általa gyártott, termékek gyártását és a vevők elégedettségét a szerszámgyártáshoz optimalizált géppark mellet jól képzett, lelkes szakembergárda biztosítja.

A megmunkálást követően az egyes lépések visszaellenőrzése többnyire egy éven belül vásárólt újnak mondható (gyártó által kalibrált) mérőeszközökkel (tolómérő, mikrométer, passzaméter stb.) és vevői igény esetén szintén egy a forgalmazó által kalibrált 3D koordináta mérőgéppel történik, emellett persze megtalálhatók az üzemben a régi jól bevált régebbi mérőeszközök is, amiket összehasonlítás, tájékozódás céljával használnak a munkatársak.

Felmerült kérdés, hogy a mára 100 db-ot meghaladó mérőeszköz állományt miként lehetne hatékonyan rendszerbe szedve felügyelni, hogy lehet csökkenteni a nem megfelelő méretekből fakadó belső kieséseket, az utómunkát, és minden szervezet nagy félelmét a vevői reklamáció esélyét csökkenteni.

A projekt az ISO9001 minőségirányítási rendszer bevezetés részeként valósult meg. A szabvány röviden lényegre törően megadatja az iránymutatást, miszerint a szervezetnek biztosítania kell a megfelelő, mérések ellátására alkalmas karbantartott eszközöket, továbbá szükséges a mérőeszközök visszavezethetőségének biztosítása is.  Általános érvényű szabvány révén további iránymutatással nem találkozunk, a pontos módszer, folyamat kialakításában a szervezetnek szabad kezet ad.

Mivel a folyamat kialakításában nagy szabadsága van a szervezetnek, az ügyvezetővel közösen egy olyan folyamatot kialakítását kezdtük meg, ami beépíthető a mindennapi munkavégzésbe és a dolgozók mérőeszközökkel kapcsolatos tudatosságát is elmélyíti. Ezek mellett a vezérelvek mellett az a döntés született, hogy a mérőeszközök felügyeletéhez kapcsolódó folyamat gazdája az üzem vezetője, az de mindenki a dedikált mérőeszköz csomagjában lévő eszköz állapotának a megőrzéséért felelős. A tudatosság elmélyítéséhez a csapat részt vett egy Mérőeszköz felügyelő oktatáson, ahol ismereteket szereztek a visszavezethetőséget, a kalibrálást érintő követelményekkel is.

A méréshez használt eszközökkel a legpontosabb mérési eredmények biztosítása a cél. A kialakított folyamat keretében a mérőeszközök sajátos jellemzői, a használati sajátosságát figyelembevételével kapott kockázati eredmény alapján meghatározásra került az egyes mérőeszközök kalibrációs periódusa.

A közel 150 egyedileg azonosított mérőeszköz kalibrálása belsőleg, a mérőeszköz felügyelettel kapcsolatos folyamat folyamatgazdájának felügyeletével belső referenciaetalonnal történő belső kalibrálás útján valósul meg. A belső kalibráció részeként megtörténik a mérőeszközök műszaki felülvizsgálata is, az egyes mérőeszköztípusokhoz kapcsolódó paraméterlista alapján. A referencia etalonnak szánt mérőhasáb és mérőgyűrűkészlet etalonhoz való visszavezethetőségét külső, ISO17025 szabvány szerint akkreditált kalibráló szervezet bevonásával történik, ezzel biztosítva, hogy a mérőeszközökkel ellenőrzött a gyártott termékek méretei a legpontosabban teljesítsék a vevők rajzi követelményeit.